In dit beleidsplan wordt binnen de kaders van het Arbobeleid de aanpak van (seksueel) grensoverschrijdend gedrag, intimidatie, discriminatie, agressie en geweld nader uitgewerkt. In de Arbo-wet is de bepaling opgenomen, dat de werkgever verplicht is om werknemers zo veel mogelijk te beschermen tegen de gevolgen van bovengenoemde vormen van ongewenst gedrag.

Gedragscode en klachtenregeling toch niet wettelijk verplicht

In het Nationaal Actieprogramma aanpak seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld is afgesproken dat bedrijven een gedragscode en klachtenregeling voor grensoverschrijdend gedrag in moeten stellen. Minister Aartsen wil dit echter niet wettelijk verplichten; het kabinet Jetten wil de regeldruk voor ondernemers terugdringen.

De minister stelt dat er wel aanwijzingen zijn dat gedragscodes kunnen bijdragen aan sociale veiligheid, maar dat dit volgens hem niet automatisch betekent dat een wettelijke verplichting noodzakelijk is. In plaats daarvan kiest het kabinet voor een sectorgerichte aanpak, subsidies en publiekscampagnes om sociale veiligheid te bevorderen.


In dit beleidsplan worden maatregelen voor intimidatie, agressie, discriminatie, geweld en (seksueel) grensoverschrijdend gedrag nader uitgewerkt. In de Arbowet is bepaald dat de werkgever de veiligheid en gezondheid van werknemers moet beschermen. Daarbij moet de werkgever speciale aandacht geven aan een beleid dat er op is gericht om psychosociale arbeidsbelasting te voorkomen of zo veel mogelijk te beperken.

Op basis van deze bepalingen van de  Arbowet, kunnen alle vormen van grensoverschrijdend gedrag niet worden getolereerd. Maar natuurlijk gelden hiernaast ook de waarden van goed werkgeverschap.

Verder lezen?

Word abonnee en krijg onbeperkt toegang tot alle artikelen

Dit artikel is afkomstig uit HR Tools & Extra’s van Personeelsnet.nl. Auteursrecht berust bij Personeelsnet Media BV, Rotterdam.