Veel meer startende ondernemers in Nederland

Ruim 7 procent van de Nederlanders is bezig een nieuw bedrijf op te richten, of heeft een bedrijf dat korter dan 3,5 jaar bestaat. In 2008 was dat nog maar ruim 5 procent, meldt onderzoeksbureau EIM.

Met het grote aandeel startende ondernemers, behoort Nederland tot de top 5 van alle EU-landen die deelnemen aan de Global Entrepreneurship Monitor. Vergeleken met landen met een vergelijkbaar niveau van inkomen, blijft ondernemerschap onder hoger opgeleiden nog wel achter in ons land.

Het aandeel Nederlanders dat de intentie heeft om binnen drie jaar een eigen bedrijf op te richten is ook gestegen, van 5,3% in 2008 tot 7,4% in 2009. Toch is dat, in vergelijking tot het EU- en OESO-gemiddelde, nog steeds aan de lage kant.

Crisis belemmert groei nauwelijks
Slechts een vijfde van de nieuwe ondernemers in Nederland geeft aan dat bedrijfsgroei moeilijker is geworden als gevolg van de crisis. Het aandeel nieuwe ondernemers dat verwacht dat ze binnen vijf jaar zullen groeien met 20 of meer (extra) werknemers is zelfs sterk gestegen in 2009 en bedraagt 8,2% (vergeleken met 4,1% in 2008).

Wel vindt ongeveer de helft van de nieuwe ondernemers dat het moeilijker is geworden om een bedrijf te starten in vergelijking tot een jaar eerder. Ruim 40% van de nieuwe ondernemers ziet minder kansen als gevolg van de wereldwijde economische crisis.

Meer bedrijven stoppen ermee
Naast de groei van het aantal starters, zijn er ook meer bedrijven die ermee ophouden. In 2009 is 1,8% van de Nederlanders gestopt als ondernemer van een eigen bedrijf, wat een stijging betekent ten opzichte van 2008 (1,0%). Deze stijging hangt waarschijnlijk ook samen met de economische crisis.
Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?