Minder vaste salarisverhoging, maar wel bonussen
De stijging van de vaste salarissen valt in Nederland bijna twintig procent lager uit dan in 2009, maar bedrijven betalen nog wel fors wat bonussen uit.
Dit blijkt uit het
Compensation Report 2010 van wereldwijd organisatieadviesbureau
Hay Group. Het onderzoek is gebaseerd op de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden van 262.500 medewerkers uit ruim 330 Nederlandse organisaties.
Minder salarisverhoging
Hoewel economisch herstel zichtbaar is, zijn de Nederlandse salarisstijgingen lager dan vorig jaar. De gerealiseerde salarisverhoging in de periode van 1 juli 2009 tot 1 juli 2010 is 2,6 procent, terwijl die in dezelfde periode een jaar eerder nog 3,1 procent was. De inflatie in dezelfde periode bedroeg gemiddeld 1,7 procent.
Nederlandse organisaties verwachten dat de salarisverhoging met 2,5 procent voor komend jaar zo goed als gelijk is aan die van afgelopen jaar. De trend van beperkte stijgingen van het vaste inkomen zet daarmee verder door.
Kwart minder bonussen uitbetaald
Voor een economisch moeilijk jaar als 2009 was het percentage van de uitbetaalde bonussen fors, stelt Hay Group. Dat komt waarschijnlijk doordat organisaties de slechte vooruitzichten voor 2009 vertaald hebben naar lagere bonusdoelstellingen, die in een aantal gevallen dan ook behaald zijn.
De uitgekeerde bonussen aan medewerkers lagen voor het tweede achtereenvolgende jaar ongeveer 25 procent onder het beoogde niveau. De bonussen blijken zo in de praktijk mee te bewegen met de bedrijfsresultaten.
Loonkosten beheersen
Bonussen lijken volgens het adviesbureau goed te werken om de loonkosten te beheersen. In 2009 was het variabele inkomen voor senior managers nog gedaald, dit jaar kent deze personeelscategorie weer een lichte stijging.