Meer duurzaame inzetbaarheid en flexibiliteit in cao’s

In cao’s worden meer dan ooit worden afspraken gemaakt over duurzame inzetbaarheid, flexibiliteit en meeademende loonkosten. De cao-lonen zijn, ondanks de crisis, toch nog met 1,75% gestegen.

Dat blijkt uit een evaluatie van de vorig jaar afgesloten cao’s door werkgeversvereniging AWVN. De cao-lonen stegen minder dan de inflatie, maar toch nog met 1,75 procent. De loonontwikkeling vertoonde in de loop van 2011 wel een dalende lijn.

Duurzame inzetbaarheid en flexibiliteit
AWVN is verheugd dat het in cao’s vaker gaat om duurzame inzetbaarheid en flexibiliteit. In tachtig procent van de afgesloten cao’s, is hierover in het afgelopen jaar tenminste één afspraak gemaakt.

Dat blijkt uit cao-bepalingen die zowel de concurrentiekracht van de onderneming vergroten als werknemers betere kansen geven om zich te ontplooien, of om werk- en privésituatie beter op elkaar af te stemmen. Voorbeelden zijn scholingsbudgetten, levensfasebewust personeelsbeleid en gezondheidsbeleid.

Duurzame inzetbaarheid en flexibiliteit
Opvallend in het cao-jaar 2011, is dat een groot aantal cao’s nog niet is beklonken. In 2011 liepen 550 cao’s af, terwijl 150 daarvan op 31 december 2011 nog niet zijn vernieuwd. In dergelijke gevallen blijft de oude cao van kracht.

Dat vakbonden en werkgevers in veel gevallen geen haast lijken te hebben, verklaart AWVN uit de onzekere economische situatie en uit de pensioenproblematiek `die als een donkere wolk boven het bedrijfsleven hangt`.

Doorsturen:

Neem een abonnement en download 468 exclusieve vakartikelen en 312 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?