Hoger opgeleide wil 37 uur werken, maar werkt er 44

Hoger opgeleide Nederlanders met een fulltime baan werken gemiddeld 44 uur per week, terwijl ze liever maar 37 uur per week zouden willen werken. Ondanks het vele werk, zijn ze tevreden met hun werk-privébalans.

Dit blijkt uit onderzoek van trainings- en adviesbureau Van Harte & Lingsma uitgevoerd door onderzoeksbureau PanelWizard onder 533 werkende, hoogopgeleide (HBO+) part- en fulltimers van 20 jaar en ouder.

Echte workaholics, toch privéleven
Twintig procent van de hoogopgeleide Nederlanders is zelfs zo gefocust op het werk dat zij zichzelf omschrijven als workaholic. Opmerkelijk is dat door de directe omgeving bijna een derde als werkverslaafd wordt genoemd.

Ondanks de vele uren die hoger opgeleiden besteden aan hun werk, geven zij hun werk-privébalans toch gemiddeld met een 7,2. Een minderheid van negen procent vindt zijn werk-privé balans onvoldoende.

Overwerk kost tijd en bevlogenheid
Hogeropgeleiden geven aan dat ze veel overwerken, waardoor er minder privétijd over blijft. Een derde van de hoger opgeleiden (34%) werkt zelfs meer dan de helft van de werkweek over.

Dat is niet verstandig, vindt Sandor Penninga, senior trainer en coach bij Van Harte & Lingsma. Want ‘bij wie de werk-privé balans doorslaat, moet oppassen de bevlogenheid niet kwijt te raken. Vooral de groep die overwerkt uit gewoonte moet hierop alert zijn. Deze mensen worden workaholics, die gedachteloos hard werken en vergeten zijn waarom ze het ook alweer allemaal doen. De kans op burn-out neemt dan toe’.

De voornaamste redenen voor overwerk zijn:

  • drukte op het werk (59%);
  • passie voor het werk (45%);
  • de gewoonte om langer door te gaan (16%).

Van de vrouwen werkt ook 17% over  omdat ze collega’s niet op willen zadelen met extra werk.

Bevlogenheid zorgt voor tevreden medewerkers
'Bevlogenheid zorgt voor een hogere mate van arbeidstevredenheid en gemotiveerde en productieve medewerkers’, stelt Penninga.  Met de bevlogenheid onder de hoger opgeleiden zit het wel goed, want 91 procent waardeert het gevoel van bevlogenheid met een 7 of hoger.

De werkgever doet er wel goed aan de belangrijkste oorzaken van bevlogenheid in het oog te houden:

  • zelfstandigheid in het werk (70%);
  • afwisselende werkzaamheden (63%);
  • stimulerende collega’s (36%).

Voor mannen zijn ook de ontplooiingsmogelijkheden (40%) van grote invloed op de mate van bevlogenheid, tegenover 30 procent bij de vrouwen.

Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?