Bureaus hebben slecht imago bij werkzoekenden.
Hoogopgeleide werkzoekenden zijn sceptisch over het nut van werving- en selectiebureaus. Eén op de vijf slaat de vacatures van werving- en selectiebureaus steevast over, terwijl nog eens 40 procent direct bij de opdrachtgever solliciteert en zo het recruitmentbureau passeert. Dat blijkt uit het Arbeidsmarkt GedragsOnderzoek dat arbeidsmarktadviesbureau Intelligence Group hield onder 403 hoogopgeleide werkzoekenden.
Werving- en selectiebureaus blijken en beroerd imago te hebben onder hoogopgeleide werkzoekenden. Ze zien de recruiters als organisaties die vooral bezig zijn met hun opdrachtgevers, en geld verdienen over de rug van werkzoekenden.
Hinderlijke brug
Slechts 22 procent van de ondervraagden is positief over bemiddeling door werving- en selectiebureaus. De voornaamste redenen daarvoor zijn gemak, flexibiliteit, snelheid en het omvangrijke aanbod van functies dat bureaus kunnen bieden.
Het merendeel van de ondervraagden is echter minder positief. Werving- en selectiebureaus vormen in hun ogen een hinderlijke brug tussen werkgevers en werkzoekenden, zo blijkt uit de cijfers.
Liever direct solliciteren
Ruim driekwart van de respondenten geeft aan liever direct bij een werkgever te solliciteren dan via een werving- en selectiebureau. Voor 5 procent vormt een werving- en selectiebureau zelfs een dusdanige drempel, dat een sollicitatie achterwege blijft, ook al is de functie interessant.
Bijna de helft van de werkzoekenden probeert het bureau te passeren door rechtstreeks bij de opdrachtgever te solliciteren. Werving- en selectiebureaus lopen dan veel inkomsten mis, tenzij ze hierover afspraken met de opdrachtgever hebben gemaakt.
Verdienen aan sollicitant
Een kwart van de ondervraagden wil niet bemiddeld worden door een werving- en selectiebureau. Ze gaan liever zelf op zoek gaan naar een baan. Daarnaast is er scepsis vanwege slechte ervaringen in het verleden en vanwege de bedragen die de bureaus aan een geplaatste kandidaat verdienen.
Ook merken werkzoekenden, dat werving- en selectiebureaus meer met de opdrachtgever dan met de kandidaat bezig zijn. Desgevraagd is 38 procent het hier mee eens, terwijl slechts één op de zes respondenten het niet eens is met deze stelling.
Veelzijdig functieaanbod bieden
Het is voor de recruitmentbureaus nog niet te laat om dingen te wijzigen. Bijvoorbeeld door gerichte aandacht te besteden aan de sollicitanten. Bureaus die het proces rondom de kandidaat goed hebben ingericht, kunnen zich daarmee positief onderscheiden in de huidige markt, denkt Intelligence Group.
Verder hechten kandidaten zeer aan het veelzijdige functieaanbod van werving- en selectiebureaus. Daarmee kunnen de bureaus zich onderscheiden ten opzichte van werkgevers.
Ook doen bureaus er goed aan om zelf informatie te geven over de arbeidsvoorwaarden van de opdrachtgever. Werkzoekenden hebben dan minder reden om het bureau te passeren.
Op eigen houtje
Maar ondanks alle mogelijke verbeteringen, blijft er altijd een groep werkzoekenden die pas open staat voor werving- en selectiebureaus, als die op eigen houtje niet aan een goede baan kan komen.
Lees meer over:
recruitment | outsourcing |

Recruiters moeten meebewegen met gedrag kandidaten De arbeidsmarkt flexibiliseert, digitaliseert en wordt transparanter. Om de boot niet te missen, moeten arbeidsbemiddelingbureaus, recruiters en HR-managers meebewegen.
Meeste deeltijd-WW voor metaalbranche In de periode april 2009 tot en met april 2010 hebben 69 duizend werknemers een deeltijd-WW-uitkering ontvangen. Bijna de helft daarvan was werkzaam in de metaal. Dat meldt het CBS.
We moeten rekening houden met soberder pensioen Als pensioenregelingen niet structureel worden aangepakt, moeten pensioenpremies omhoog en zal er langer moeten worden doorgewerkt. Werkgevers moeten hun ambities op pensioengebied daarom blijvend verlagen.
Voorzichtig herstel arbeidsmarkt De arbeidsmarkt is in het tweede kwartaal van 2010 voorzichtig hersteld. De overheid moest weliswaar 8 duizend meer uitkeringen verstrekken, vooral aan jongeren, maar de groei vlakt wel af.
Vertrouwen in pensioenfonds en toezichthouders daalt Nu de pensioencrisis zich ontvouwt, daalt het vertrouwen van werknemers in pensioenfondsen en de toezichthouders. Langzamerhand dringt het besef door, dat langer doorwerken nodig is om aan een behoorlijk pensioen te komen.