Arbeidsvoorwaarden

Employee benefits maken het verschil

Verschillende mogelijkheden om personeel te binden en te boeien.

Een auto van de zaak, de telefoonaansluiting, kinderopvang. Vroeger noemden we dit soort voorzieningen secundaire arbeidsvoorwaarden. Nu noemen we ze employee benefits, extraatjes voor de werknemer. Die extraatjes kunnen grootse vormen aannemen: een flinke lease-auto, inrichtingskosten voor het huis, aandelenpakketten. In tijden van krapte op de arbeidsmarkt zijn werknemers veeleisend. Maar ook als personeel aantrekken niet lastig is, blijft een behoorlijk arbeidsvoorwaardenpakket nodig om werknemers te binden.


Overleg over voorzieningen

Sommige voorzieningen zijn geregeld in de CAO en zijn daarmee verplicht voor alle bedrijven in die branche. Daarnaast hebben bedrijven de vrijheid om zelf extra benefits te regelen. De verwachting is dat CAO's in de toekomst meer regelvrijheid laten voor de eigen onderneming. Zo kan de ondernemer met zijn personeel overleggen over de employee benefits die ze echt willen hebben. Dat kan een voordeel zijn voor kleinere bedrijven, vanwege de open sfeer en het informele overleg. In grotere bedrijven zal de bestuurder van de onderneming met de OR moeten overleggen over de secundaire arbeidsvoorwaarden.
MKB-Nederland verzorgt branchevergelijkingen ontwikkelingen in de verschillende CAO's en adviseert over de samenstelling van de arbeidsvoorwaarden.


Keuzemogelijkheden

Een goed pakket employee benefits biedt het personeel de keuze uit verschillende aanbiedingen. De werkgever moet er op letten dat de pakketten globaal evenveel waard zijn. Het is verstandig om vooraf te inventariseren waar de wensen naar uit gaan. Per branche en bedrijf verschilt de samenstelling van het personeelsbestand. Werken er in uw bedrijf meer vrouwen dan mannen? Dan heeft u goede kans dat er meer vraag is naar ouderschapsverlof, deeltijdwerk, calamiteitenverlof en ontplooiingsmogelijkheden. Heeft u veel mannelijke twintigers in dienst? Dan zal de lease-auto een gewild artikel zijn. In de praktijk lopen de levensfasen en -stijlen van individuele personeelsleden door elkaar heen. Daarom is een gevarieerd employee benefits-pakket noodzakelijk.

De pakketten hoeven niet altijd hard geld te kosten. Er is een trend dat werknemers meer vrije tijd willen. Dan komt u eind met het mogelijk maken van deeltijdwerk, of het laten inkopen van extra vakantiedagen. Andere zaken kosten geld, maar indirect profiteert u er ook weer van, omdat de kennis van medewerkers toeneemt als zij opleidingen volgen. Door spaarmogelijkheden en optiepakketten blijven medewerkers het bedrijf trouw; daarbij verhogen ze de inzet van uw medewerkers.

Natuurlijk bent u benieuwd of uw organisatie zich als werkgever positief onderscheidt van andere bedrijven. Met de Benchmark arbeidsvoorwaardenpakket, kunt u zelf testen hoe uw organisatie er op dit punt voor staat.

Dit artikel is ingekort. Een complete versie met alle genoemde instrumenten, vindt u in de Tools & Extra's van Personeelsnet. Zie de link onder dit artikel.

Redactie Personeelsnet
laatst gewijzigd op 04 september 2006
stuur door

Personeelsadvertenties in vakbladen halveren De daling van het aantal personeelsadvertenties is over het dieptepunt heen. De eerste zes maanden van 2010 werden 29% minder personeelsadvertenties gepubliceerd dan vorig jaar. Vakbladen zagen de terugval in personeelsadvertenties tot de helft oplopen.

Werven en behouden van talent is nieuw bedrijfsrisico Nu de economie opkrabbelt, beginnen bedrijven zich weer zorgen te maken over het werven en behouden van talent. Verder zien ze risico`s opdoemen voor het maatschappelijke bedrijfsprofiel.

Studenten geloven niet in netwerksites voor sollicitaties Ze hebben bijna allemaal een profiel op Facebook, Hyves of LinkedIn. Maar toch komen studenten en starters op de arbeidsmarkt niet op het idee om deze sites in te zetten bij het zoeken naar een baan.

Google en LinkedIn in opmars bij baanzoekers Werkzoekenden gebruiken Google en LinkedIn vaker bij hun oriëntatie op een andere baan, terwijl ook de grootste vacaturesites meer worden geraadpleegd. Dat is niet goed voor het overzicht op de arbeidsmarkt, waarschuwt Intelligence Group.

`Niet functioneren` belangrijkste ontslagreden MKB ondernemers verwachten dit jaar minder mensen te moeten ontslaan dan in 2009. Toch wil een meerderheid (72%) van de ondernemers graag dat het eenvoudiger wordt om werknemers met ontslag te sturen.

(C) Deze informatie is afkomsting uit Personeelsnet (http://www.personeelsnet.nl). Alle rechten berusten bij Personeelsnet Media, te Den Haag.

Eenvoudig rechten van de de OR checken De bepalingen van de WOR zijn erg gedetailleerd, waardoor overzicht houden lastig is. Daarom vindt u hier een handig overzicht met een beschrijving van de belangrijkste rechten van de OR.

Bedragen minimumloon en sociale zekerheid Overzicht van het Ministerie van SZW met loonbedragen en premies per 1 juli 2010.

Stappenplan invoeren Werkkostenregeling Vanaf 1 januari 2011 gaat de nieuwe Werkkostenregeling van start; uiterlijk 1 januari 2014 moet iedere werkgever hiermee werken. Maak er nu al werk van, want bij de invoering komt veel kijken.

Personeelsnet Weblog

gratis nieuwsbrief

Vul hier uw emailadres in :
Aanmelden
Afmelden
(©) Copyright 2001 - 2010 Personeelsnet Media, Den Haag: Personeelsnet.nl Personeelslog.nl Werkplus.nl
Partners: Managersonline.nl CareerBuilder

Over de site